Základná škola Svätej Rodiny

Kollárova 17, Sečovce

O škole

Základná škola Svätej rodiny v Sečovciach vznikla v roku 2004, máme za sebou už deviaty rok úspešného pôsobenia. Od školského roka 2009/2010 sme sa stali organizačnou zložkou Cirkevnej spojenej školy, Kollárova 17, Sečovce. V meste Sečovce i okrese Trebišov sme jedinou plnoorganizovanou cirkevnou základnou školou. Keďže nemáme vlastné priestory, v prvom roku pôsobenia sme sídlili v prenajatých priestoroch Základnej školy Obchodná 5, od školského roka 2005/2006 pôsobíme v prenajatých priestoroch Spojenej školy  v Sečovciach. V prvom roku pôsobenia sme mali 86 žiakov v šiestich triedach, neskôr sme sa rozrástli, školu už navštevuje 91 žiakov, zadelených do 9 tried.

Pôvodným zriaďovateľom školy bola Viceprovincia sv. Cyrila a Metoda sestier Rádu sv. Bazila Veľkého so sídlom v Sečovciach, v súčasnosti je zriaďovateľom školy Gréckokatolícka eparchia Košice.

Medzi hlavné ciele pôsobenia školy patrí poskytovanie základného vzdelania, príprava žiakov na ďalšie štúdium a kresťanská výchova realizovaná v súlade so zásadami, ktoré sú obsiahnuté v deklarácii GRAVISSIMUM  EDUCATIONIS. Výchovu a vzdelávanie orientujeme  v katolíckom duchu, za úzkej spolupráce s rodičmi,  primárnymi vychovávateľmi svojich detí.

Veríme a vieme, že najvzácnejšia výzbroj je múdrosť a rozumnosť, a preto s týmto Božím darom a s touto schopnosťou chceme aj naďalej pokračovať v započatom a rozbehnutom diele.

Rodina z Nazareta

Svätá rodina – príklad pre všetky rodiny – je patrónom našej

základnej školy

Život i čnosti jej členov sú výzvou i povzbudením k ich nasledovaniu v každodennom živote, aj školského prostredia.

Aká je táto Rodina z Nazareta?

Jednoduchá, skromná, svätá, príkladná -  vzor ľudských čností, pripravená dôsledne plniť vôľu Božiu, nopredovšetkým miestom, kde prebýva Boh i domovom „svetla a radosti“, pretože každý v nej sa stará predovšetkým o dobrý vzťah s Bohom a v duchu obetavosti o stále srdečnejšie spolužitie s ostatnými.

Hlava rodiny -  Jozef, ako zákonitý otec sa staral o Ježiša a Máriu, ochraňoval ich a pomáhal im svojou prácou. Ježiš mu často prejavoval svoj obdiv a lásku, veď od neho sa naučil remeslu, ktoré bolo prostriedkom  na jeho živobytie.

Od Márie -  ženy, ktorá prežila na tejto zemi všetky dni takmer rovnako ako milióny žien, starajúc sa o rodinu a výchovu detí a vykonávajúc domáce práce, avšak posväcujúc aj to najmenšie, čo mnohí mylne považujú za bezvýznamné a bezcenné: každodennú prácu, drobné pozornosti milovaným osobám, príbuzenské alebo priateľské návštevy a rozhovory, naučil sa Ježiš určitým jazykovým zvratom i ľudovým tradovaným múdrostiam, ktoré neskoršie použil pri svojom kázaní.. Medzi Jozefom a Máriou vládla svätá nežnosť, duch služby, porozumenia a túžby urobiť život druhého šťastným.

Svätá rodina ponúka dokonalý príklad, ako sa treba správať, aby každý mal možnosť posväcovať sa v plnosti ľudského života. Aj my v našom spolužití žiakov a učiteľov našej ZŠ, chceme byť svedkami možnosti realizovať tento príklad Rodiny z Nazareta v terajšom svete, byť školou dávajúcou nielen vedomosti a svetské múdrosti, ale aj školou, kde je možné naučiť sa rozumieť Ježišovmu životu, poznávať jeho evanjelium, pozorovať, počúvať, uvažovať, vnikať do hlbokého a tajomného zmyslu toho prostého, pokorného a úchvatného života Božieho Syna medzi ľuďmi, ba dokonca i pozvoľna nasledovať tento život.

Ježiš, Mária, Jozef, naši patróni, pomôžte nám, prosím, stať sa Vám podobnými, prihovárajte sa za nás teraz i v hodine našej smrti. Amen